Kilka dni temu naukowy z Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opracowali nową piramidę zdrowia.
Nieco się zmieniła, a mianowicie:
Nieco się zmieniła, a mianowicie:
- na pierwszym miejscu znalazła się aktywność fizyczna - każdy zdrowy człowiek powinien minimum 5 razy w tygodniu po 30-35 minut wykonywać ćwiczenia m.in: jazda na rowerze, bieg czy marsz;
- drugie miejsce zajęły warzywa - powinni stanowić dodatek w każdym z pięciu posiłków każdego dnia;
- trzecie miejsce zajmują produkty zbożowe - jeśli nie jemy węglowodanów to nie mamy siły i energii na inne czynności życiowe, produkty zbożowe powinny stanowić: pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze i ryż;
- pozostałe pozycje to nabiał, mięso i ryby, tłuszcze roślinne i zwierzęce; w nowych zasadach zmianą jest przemiana tłuszczów zwierzęcych na roślinne.
Przede wszystkim najważniejszą rolą w posiłkach zajmują warzywa i owoce, które powinnyśmy spożywać ponad 400 gramów dziennie. Mięso należy spożywać ok 500 gramów tygodniowo na rzecz tego zastępujemy to roślinami strączkowymi i orzechami szczególnie włoskimi, które są bogate w białko i zdrowe tłuszcze. Również nie zapomnijmy o piciu 1,5-2 litrów wody dziennie, dzięki temu nasze ciało nie jest spuchnięte, a przede wszystkim woda daje życie!
Pamiętajmy! Życie mamy tylko jedno, więc należy je szanować!
Podoba mi się ta piramida :-)
OdpowiedzUsuńTa piramida funkcjonuje już od kilku lat a to że jedzenie nabiału i mięsa jest niezdrowe było oczywiste już wiele lat temu. Szkoda tylko że ludzie uparcie funkcjonują starymi schematami.
OdpowiedzUsuńPiramida w sam raz dla mnie, chociaż ja lubię też mięso ;)
OdpowiedzUsuńobrazuje to jak sie staram odżywiac juz dłuzszy czas i co porządkuje od tego roku by było bardziej fit :)
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się ta nowa piramida, choć to wydanie stosuję od dawna. Najważniejsze są warzywa i owoce, a także aktywność fizyczna :)
OdpowiedzUsuńPiramida zdrowego odżywiania jest bardzo istotna. Jednak wielu z nas całkowicie o niej zapomina i tym samym nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów.
OdpowiedzUsuń